Európan by mal ovládať dva svetové jazyky …

Vložené dňa 5. mája 2017 · Vložené do kategórie Novinky

Ste hrdí na to, že dokonale ovládate jeden cudzí jazyk?

Skloňte hlavy, nejdete s dobou! Súčasný trend totiž hovorí, že priemerný Európan by mal ovládať minimálne dva svetové jazyky. A najlepšie urobíte, ak sa hneď budete zdokonaľovať aj v ďalšom.

Potreba vedieť cudzie jazyky neustále vzrastá, a to najmä v súvislosti s globalizáciou – hranice sa akoby zmenšujú, vďaka rýchlemu cestovaniu či kontaktom cez internet ľudia k sebe majú stále bližšie. Zločiny, svadby či obchody denne prekračujú hranice. Vedieť jeden svetový jazyk je takmer samozrejmosť, vedieť dva sa stane samozrejmosťou v krátkom čase.
Nato, ako sú na tom európske štáty s ovládaním jazykov, si v decembri 2000 posvietil prieskum Európskej komisie Eurobarometer v Luxembursku. Podľa jeho výsledkov sú na tom s rečami najlepšie v samotnom Luxembursku (kde majú problém pomaly určiť, ktorý je ich materinský jazyk), najhoršie vo Veľkej Británii tým, že Briti dokonale ovládajú najrozšírenejší svetový jazyk angličtinu, sú príliš leniví učiť sa ďalšiu (navyše menej známu) reč.

Prím má angličtina

Na našich základných a stredných školách, vo všetkých kurzoch cudzieho jazyka a i v  samotnej Európe dominuje jednoznačne jazyk anglický. Ten sa dá dnes už považovať za záruku dorozumenia. Ako uvádza prieskum Eurobarometer, v krajinách EÚ sa ju ako cudzí jazyk naučilo 41 % ľudí. Po angličtine sa na našom kontinente najlepšie dorozumiete francúzsky a nemecky.
Hoci takmer všetci uznávajú, že hovoriť viacerými rečami je veľmi dobrá vec, inú reč ako materinskú zatiaľ zvláda len (?) asi polovica Európanov. Pri otázke, prečo sa neučia jazyky, sa najčastejšie obhajujú tým, že na to nemajú buď čas, alebo motiváciu či, samozrejme, peniaze.
Kvalitný jazykový kurz totiž vonkoncom nie lacná záležitosť. Navyše, kurz sám osebe nie je zárukou toho, že človek sa jazyk naučí: na to je totiž potrebná i veľká trpezlivosť, neustále opakovanie, pravidelná výučba a najmä – komunikácia. Tú považuje drvivá väčšina učiteľov za najdôležitejšiu. Darmo viete množstvo slovíčok, keď z nich neviete stvoriť jedinú vetu.