pixel

Ktoré svetové jazyky sa učia najľahšie a ktoré zas najnáročnejšie?

Young students of language school near color wall

Ktoré svetové jazyky sa učia najľahšie a ktoré zas najnáročnejšie?

Rozmýšľate nad tým, ktorý svetový jazyk sa začnete učiť? V ideálnom prípade by ste sa mali rozhodovať podľa toho, čo skutočne v živote využijete. Avšak, riadiť sa môžete taktiež tým, ako náročné je štúdium. Ktoré jazyky sú najkomplikovanejšie a naopak, pri ktorých vám učenie pôjde „ako po masle“?

Náročnosti štúdia jednotlivých jazykov sa venoval americký Foreign Service Institute, ktorý prišiel na zaujímavé zistenia. Je však potrebné podotknúť, že hodnotenia boli vykonávané z pohľadu anglicky hovoriaceho človeka. V našom prípade sú preto výsledky mierne rozdielne.

Ako prvú sa naučte angličtinu

Výskumy ukazujú, že ako prvý cudzí jazyk by ste sa mali naučiť angličtinu. Najmä preto, že ju využijete takmer v každej krajine sveta, no zároveň aj z dôvodu, že má mnoho spoločných čŕt s inými obľúbenými jazykmi. Bude tak pre vás akousi vstupenkou do sveta ďalšieho štúdia jazykov.

Všetko závisí od jazykových rodín

Pokiaľ chcete vedieť, ktoré jazyky sa vám budú učiť najľahšie, musíte si stanoviť, do ktorej jazykovej rodiny patríte. Na svete v aktuálnej dobe existuje okolo 150 rodín, ktoré zoskupujú väčšinu najpoužívanejších jazykov.

V Európe je dominantná indoeurópska jazyková rodina, ktorá má viacero vetiev – slovanské, germánske, románske či keltské jazyky. Platí, že jazyky v jednej rodine majú isté spoločné črty. Najviac podobných vlastností však nájdete medzi jazykmi určitej vetvy. Napríklad, keď sa pozriete do vetvy slovanských jazykov, nájdete tam slovenčinu, češtinu či poľštinu. Teda, jazyky, ktoré sú si veľmi podobné.

Najľahšie sa učia jazyky z jednej vetvy

Teda, pokiaľ sa chcete cudzí jazyk naučiť fakt rýchlo, vyberte si taký, ktorý patrí do jednej vetvy s vaším materinským jazykom. Najľahšie sa naučíte češtinu, poľštinu, ruštinu, chorvátčinu či bulharčinu.

Ak ovládate angličtinu, ktorá patrí do vetvy germánskych jazykov, pomerne ľahko sa vám bude učiť nemčina, holandčina, dánčina či nórčina. Štúdia Foreign Service Institute prišla na to, že jednoducho sa naučíte aj románske jazyky – španielčinu, portugalčinu či taliančinu. Na štúdium budete potrebovať približne 600 hodín.

Jazyky z jednej rodiny

O niečo náročnejšie sa učia jazyky, ktoré sú síce v jednej rodine s vaším materinským jazykom, avšak v inej vetve. Napríklad, slovenčina patrí do rovnakej rodiny (indoeurópske jazyky) ako angličtina. Avšak, keďže angličtina je vo vetve germánskych jazykov, bude sa vám učiť o niečo náročnejšie ako poľština. Štúdium vám tak môže zabrať viac ako 700 hodín.

Ktoré jazyky sa učia náročnejšie?

O niečo tvrdším orieškom sú jazyky, ktoré patria do úplne inej jazykovej rodiny. Dobrým príkladom je uralská jazyková rodina obsahujúca ugrofínske jazyky. Pokiaľ by ste sa rozhodli naučiť maďarčinu, štúdium vám pravdepodobne bude trvať aj viac ako 800 hodín. Tým, že k maďarskej národnosti sme bližšie ako Briti či Američania, predsa len máme istú výhodu. Ľuďom, ktorých materinským jazykom je angličtina, môže štúdium maďarčiny trvať aj viac ako 1000 hodín.

Najkomplikovanejšie jazyky sveta

Pokiaľ máte k dispozícii viac ako 2000 hodín, ktoré viete venovať učeniu sa nového jazyka, pustiť sa môžete do arabčiny, mandarínskej čínštiny, japončiny či kórejčiny. Tieto jazyky robia ľuďom z indoeurópskej jazykovej rodiny najväčšie problémy. Okrem správnej výslovnosti je potrebné venovať veľa času aj samotnému písmu a špecifickým gramatickým pravidlám. Napríklad, v arabčine sa text píše a číta sprava doľava.

Chcete sa aj vy učiť jazyky efektívne? Vyberte si z našej širokej ponuky kurzov a napredujte rýchlejšie!